Skuter w Tajlandii – wynajem, porady, ceny [2023]
Najpopularniejszą formą poruszania się po okolicy w której mieszkacie w Tajlandii bez wątpienia jest skuter. Ceny wynajmu i koszty paliwa są niskie, a swoboda i możliwość odkrywania nowych miejsc – bezcenne. Jakie dokumenty są wymagane, jeśli interesuje nas wynajem skutera w Tajlandii? Ile to kosztuje i co zrobić, żeby nie dać się oszukać?
Wynajem skutera w Tajlandii – dokumenty
Prawo jazdy w Tajlandii
Aby wypożyczyć skuter, nie potrzeba żadnych dokumentów. Ale żeby nim jeździć, według przepisów należy mieć międzynarodowe prawo jazdy kategorii A. Jak to wygląda w praktyce?
Podczas wynajmu skutera nikt nie sprawdza, czy masz odpowiednie prawo jazdy i czy w ogóle potrafisz jeździć. Ja na przykład gdy 7 lat temu wypożyczyłam skuter na Phuket nie wiedziałam nawet, jak tę maszynę odpalić. Mina gościa który wypożyczył mi nówkę Hondę – bezcenna! A tak całkiem serio to pamiętajcie, że jeździcie na własną odpowiedzialność. To, że wiele osób decyduje się jeździć nielegalnie nie oznacza, że jesteście bezkarni. Mandat za jazdę bez prawa jazdy wynosi 500 THB (2023). Po jego opłaceniu macie tygodniowy ‘immunitet’, dzięki któremu w ciągu następnych 7 dni nie możecie zostać ponownie za to ukarani. Logiczne? No niezbyt. Moim zdaniem nie jest to skuteczne zniechęcanie do bezprawnej jazdy. Jeśli jednak się na nią zdecydujecie, to na dzień dobry sprzedam Wam protip – na Phuket, na rondzie Chawang na zjeździe na Rawai, praktycznie codziennie policja łapie turystów na kontrole (około godziny 8-16). Za to na Koh Samui nie widziałam jeszcze ani jednej kontroli.
Warto jeszcze podkreślić, że bez międzynarodowego prawa jazdy kategorii A w sytuacji wypadku, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia. Weźcie to pod uwagę, bo rachunki za pobyt w szpitalu podczas wakacji mogą wynosić dziesiątki tysięcy. Podczas każdej podróży musimy pamiętać, że obowiązują nas przepisy kraju, w którym jesteśmy! To że większość osób jeździ bez prawa jazdy nie oznacza, że jest to akceptowane i nie niesie za sobą ryzyka.
Paszport/kaucja za wynajem skutera
Niektóre wypożyczalnie wymagają zostawienia paszportu w zastaw lub kaucji. Zostawianie paszportu to chyba najbardziej kontrowersyjna część wypożyczenia – przy ewentualnych wątpliwościach co do stanu maszyny podczas jej oddawania, właściciel ma Wasz najważniejszy dokument w podróży. To skrajne przypadki, ale zdarza się, że nieuczciwi ludzie próbują turystów szantażować i naciągać. W ramach ostrożności polecam zostawić kaucję i zapisać jej wartość w umowie.
Skuter w Tajlandii – warunki i ceny
Skutery wynajmowane są na 24 godziny od momentu podpisania ‘umowy’ (coraz więcej wypożyczalni ma ten sam wzór – z napisami i po tajsku, i po angielsku). Podpisujemy się pod cennikiem za ewentualne uszkodzenia i zarysowania oraz oświadczamy, że w przypadku zarysowania czy zepsucia jakiejś części, nie będziemy próbowali po cichu wymienić jej u mechanika (co kosztowałoby grosze). Właściciele twierdzą, że takie części MUSZĄ wymienić na nowe i sprowadzają je z salonów z końca świata, co oczywiście nie jest prawdą, więc jeśli zdarzy Wam się coś uszkodzić, przygotujcie się na ciężkie dyskusje i ewentualne koszty.
Cena wypożyczenia skutera jest różna w zależności od tego gdzie jesteśmy, czy jest sezon, na ile dni chcemy wypożyczyć pojazd i jak dobrze potrafimy się targować. Zazwyczaj jest to 180-250B (22-30zł, aktualizacja: 2023). Mimo wszystko zawsze warto próbować zbić cenę! Ja na wyspach, w środku sezonu, wynajmowałam skuter za 3800 thb za miesiąc (ok. 460zł).
Ceny paliwa w Tajlandii
Paliwo 91 kosztuje około 4,5zł za litr [aktualizacja: 2023]. My wczoraj zatankowaliśmy naszą brykę za 10zł i przejechaliśmy ponad 100km 😀 Poruszanie się skuterem na wyspach jest wygodne i przyjemne!
Zrób zdjęcia
Zdarza się, że skutery które wypożyczamy nie są pierwszej świeżości. Często mają już jakieś ślady zużycia lub zarysowania. Aby nie zostać wrobionym, że ta ryska to przez Was, jej wczoraj tu nie było! – zróbcie dokładne zdjęcia skutera w chwili wypożyczania, pokazując każde ślady uszkodzeń. To powszechne i normalne, a może pomóc uniknąć nieprzyjemności przy oddawaniu pojazdu.
Parkuj w bezpiecznych miejscach
…zwłaszcza na noc! Ostatnio czytałam o wypożyczalni w pobliżu hotelu, której właściciel… w celu wyłudzenia pieniędzy, nie wahał się przychodzić w nocy i rysować swoje skutery będące na wypożyczeniu. Mi osobiście nigdy się nic takiego nie przydarzyło, ale takie historie działają na wyobraźnię. Zdecydowanie lepiej uczyć się na błędach cudzych, a nie swoich.
Naucz się jeździć jak lokalsi
W Tajlandii ruch jest lewostronny, a pierwszeństwo zwykle ma ten, kto ma AC. Trudny teren (jak np. boczne drogi na wyspach lub w górach), azjatycki styl jazdy i zwierzęta wybiegające na drogę to nie zawsze najlepsze warunki do prowadzenia. Zanim zaczniesz szarżować, daj sobie chwilę na przystosowanie się do lokalnego prawa dżungli.
Bezpiecznej jazdy!
Po więcej porad i inspiracji podróżniczych zapraszam na Instagram i Facebooka ✌️
Sprawdź mój ebook o Phuket ⬇
8 komentarzy
Anonimowy
Co do paszportu – nigdy nie zostawiajcie oryginału! Zróbcie ksero i jak będą chcieli dokument, to dajecie tylko to ksero i tyle.
Oczywiście będą marudzić, mówić, że w takim razie nie wypożyczą wam skuteru, ale wystarczy twardo obstawiać przy swoim i nie dać sobie niczego wmówić. Żadnych pieniędzy w zastaw też nie ma co dawać.
Co do kasków, nie zamierzam tutaj nikogo edukować w kwestii bezpieczeństwa, ale jeżdżenie bez kasku to niestety plaga wśród białych ludzi w Tajlandii i zawsze zastanawiało mnie, skąd się to bierze. Wydaje mi się nawet, że bez kasków jeździ więcej turystów niż miejscowych.
Unknown
Właśnie stoję przy wypożyczalni i nie wiem co zrobić. Na Filipinach nigdy nie miałem z tym problemu. Codziennie jeździłem skuterem bez zbędnego przejmowania się czy ktoś chce mnie oszukać. Nigdy za nic nie zapłaciłem więcej niż za wypożyczenie. Nigdy tez nie przeglądałem forum i chyba to był mój błąd,ze teraz to zrobiłem. Teraz to już nie wypożyczę skutera bo wszędzie czytam o oszustach. A co do mandatów to za śmiecenie powinny być 1000 razy wyższe. To co turyści robią w Tajlandii to rozpacz. Pełno plastiku w wodzie i na plazy.
Tomek
🙂
Celcamp.pl
Bardzo przydatny wpis, dziękujemy:)
Pingback:
Greg
Cześć.
Jesli chodzi o ubezpieczenie to wiadomo jak to wyglda w przypadku braku prawka międzynarodowego kat A.
A jak wyglda sprawa jeżdżenia w 3 osoby (2doroslych i 7 letnie dziecko) vs jakieś zdazenie? Ubezpieczyciel ma prawo odmówić świadczenia?
Emi
Hej, niestety nie wiem. Prawdopodobnie, jeśli będzie to udokumentowane że jechały 3 osoby, ubezpieczyciel odmówi świadczenia – choć to pewnie też zależy jaką masz umowę.
Pingback: