tajlandia wypożyczenie skutera
azja,  porady,  tajandia

Skuter w Tajlandii – wynajem, porady, ceny [2023]

Najpopularniejszą formą poruszania się po okolicy w której mieszkacie w Tajlandii bez wątpienia jest skuter. Ceny wynajmu i koszty paliwa są niskie, a swoboda i możliwość odkrywania nowych miejsc – bezcenne. Jakie dokumenty są wymagane, jeśli interesuje nas wynajem skutera w Tajlandii? Ile to kosztuje i co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Wynajem skutera w Tajlandii – dokumenty

Prawo jazdy w Tajlandii

Aby wypożyczyć skuter, nie potrzeba żadnych dokumentów. Ale żeby nim jeździć, według przepisów należy mieć międzynarodowe prawo jazdy kategorii A. Jak to wygląda w praktyce?

Podczas wynajmu skutera nikt nie sprawdza, czy masz odpowiednie prawo jazdy i czy w ogóle potrafisz jeździć. Ja na przykład gdy 7 lat temu wypożyczyłam skuter na Phuket nie wiedziałam nawet, jak tę maszynę odpalić. Mina gościa który wypożyczył mi nówkę Hondę – bezcenna! A tak całkiem serio to pamiętajcie, że jeździcie na własną odpowiedzialność. To, że wiele osób decyduje się jeździć nielegalnie nie oznacza, że jesteście bezkarni. Mandat za jazdę bez prawa jazdy wynosi 500 THB (2023). Po jego opłaceniu macie tygodniowy ‘immunitet’, dzięki któremu w ciągu następnych 7 dni nie możecie zostać ponownie za to ukarani. Logiczne? No niezbyt. Moim zdaniem nie jest to skuteczne zniechęcanie do bezprawnej jazdy. Jeśli jednak się na nią zdecydujecie, to na dzień dobry sprzedam Wam protip – na Phuket, na rondzie Chawang na zjeździe na Rawai, praktycznie codziennie policja łapie turystów na kontrole (około godziny 8-16). Za to na Koh Samui nie widziałam jeszcze ani jednej kontroli.

Warto jeszcze podkreślić, że bez międzynarodowego prawa jazdy kategorii A w sytuacji wypadku, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia. Weźcie to pod uwagę, bo rachunki za pobyt w szpitalu podczas wakacji mogą wynosić dziesiątki tysięcy. Podczas każdej podróży musimy pamiętać, że obowiązują nas przepisy kraju, w którym jesteśmy! To że większość osób jeździ bez prawa jazdy nie oznacza, że jest to akceptowane i nie niesie za sobą ryzyka.


Paszport/kaucja za wynajem skutera

Niektóre wypożyczalnie wymagają zostawienia paszportu w zastaw lub kaucji. Zostawianie paszportu to chyba najbardziej kontrowersyjna część wypożyczenia – przy ewentualnych wątpliwościach co do stanu maszyny podczas jej oddawania, właściciel ma Wasz najważniejszy dokument w podróży. To skrajne przypadki, ale zdarza się, że nieuczciwi ludzie próbują turystów szantażować i naciągać. W ramach ostrożności polecam zostawić kaucję i zapisać jej wartość w umowie.

Skuter w Tajlandii – warunki i ceny

Skutery wynajmowane są na 24 godziny od momentu podpisania ‘umowy’ (coraz więcej wypożyczalni ma ten sam wzór – z napisami i po tajsku, i po angielsku). Podpisujemy się pod cennikiem za ewentualne uszkodzenia i zarysowania oraz oświadczamy, że w przypadku zarysowania czy zepsucia jakiejś części, nie będziemy próbowali po cichu wymienić jej u mechanika (co kosztowałoby grosze). Właściciele twierdzą, że takie części MUSZĄ wymienić na nowe i sprowadzają je z salonów z końca świata, co oczywiście nie jest prawdą, więc jeśli zdarzy Wam się coś uszkodzić, przygotujcie się na ciężkie dyskusje i ewentualne koszty.

Cena wypożyczenia skutera jest różna w zależności od tego gdzie jesteśmy, czy jest sezon, na ile dni chcemy wypożyczyć pojazd i jak dobrze potrafimy się targować. Zazwyczaj jest to 180-250B (22-30zł, aktualizacja: 2023). Mimo wszystko zawsze warto próbować zbić cenę! Ja na wyspach, w środku sezonu, wynajmowałam skuter za 3800 thb za miesiąc (ok. 460zł).

Ceny paliwa w Tajlandii

Paliwo 91 kosztuje około 4,5zł za litr [aktualizacja: 2023]. My wczoraj zatankowaliśmy naszą brykę za 10zł i przejechaliśmy ponad 100km 😀 Poruszanie się skuterem na wyspach jest wygodne i przyjemne!


Zrób zdjęcia

Zdarza się, że skutery które wypożyczamy nie są pierwszej świeżości. Często mają już jakieś ślady zużycia lub zarysowania. Aby nie zostać wrobionym, że ta ryska to przez Was, jej wczoraj tu nie było! – zróbcie dokładne zdjęcia skutera w chwili wypożyczania, pokazując każde ślady uszkodzeń. To powszechne i normalne, a może pomóc uniknąć nieprzyjemności przy oddawaniu pojazdu.

Parkuj w bezpiecznych miejscach

…zwłaszcza na noc! Ostatnio czytałam o wypożyczalni w pobliżu hotelu, której właściciel… w celu wyłudzenia pieniędzy, nie wahał się przychodzić w nocy i rysować swoje skutery będące na wypożyczeniu. Mi osobiście nigdy się nic takiego nie przydarzyło, ale takie historie działają na wyobraźnię. Zdecydowanie lepiej uczyć się na błędach cudzych, a nie swoich.

Naucz się jeździć jak lokalsi

W Tajlandii ruch jest lewostronny, a pierwszeństwo zwykle ma ten, kto ma AC. Trudny teren (jak np. boczne drogi na wyspach lub w górach), azjatycki styl jazdy i zwierzęta wybiegające na drogę to nie zawsze najlepsze warunki do prowadzenia. Zanim zaczniesz szarżować, daj sobie chwilę na przystosowanie się do lokalnego prawa dżungli.

Bezpiecznej jazdy!

Po więcej porad i inspiracji podróżniczych zapraszam na Instagram i Facebooka ✌️

Sprawdź mój ebook o Phuket

Phuket - co zobaczyć? Najlepsze miejsca na Phuket, Tajlandia

Chcesz dowiedzieć się, jak zarabiać na pisaniu? Śmiało podaj maila, a ja prześlę Ci informację, gdy poradnik o copywritingu będzie już dostępny do pobrania ⬇

Dołączając do newslettera akceptujesz politykę prywatności zawartą na stronie.

8 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *