barcelona na weekend porady
hiszpania,  podróże,  porady

Jak zorganizować weekend w Barcelonie? Tanie loty, hotel, bilety

Weekend w Barcelonie to świetny pomysł na krótką i intensywną wycieczkę. Jak znaleźć tanie loty do Barcelony, gdzie wybrać hotel i co zobaczyć? Zapraszam na listę uniwersalnych polecajek i informacji na podstawie mojego przedłużonego weekendu w Barcelonie, który miał miejsce w czerwcu 2023. 🙂

Tanie loty do Barcelony

Lotów szukałam bezpośrednio na stronie Wizzaira.

Skąd lecieć do Barcelony – lotnisko El Prat (stan na 2023)

Wizzair do Barcelony lata z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy (Okęcie), Wrocławia

Ryanair do Barcelony lata z: Gdańska, Krakowa, Warszawy (Modlin)

Na obrazku poniżej przykładowe ceny biletów na jesień. Jeśli lubicie info o tanich lotach na weekend i nie tylko, zajrzyjcie na IG @podrozezajedenusmiech – często wrzucam na stories polecajki.

Istnieją też połączenia na inne lotniska w Barcelonie, np. Girona, Reus (sprawdźcie najpierw na mapie, gdzie one dokładnie są, bo to kawał drogi :D). Do Girony lata m.in. Ryanair z: Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Gdzie wybrać hotel w Barcelonie?

Największy dylemat szukania noclegu w dużym mieście to oczywiście gdzie najlepiej się zatrzymać. Ceny w Barcelonie mocno zawęziły mój krąg poszukiwań więc jeśli masz nielimitowany budżet i lubisz luksus, pomiń ten akapit 😀 Założyłam, że i tak kupię kartę na nielimitowane przejazdy metrem, więc nie muszę mieszkać pod samą Sagrada Familią. Zależało mi jednak na tym, żeby nie nocować 2h drogi od centrum, bo przy 4 dniach w Barcelonie szkoda mi było czasu na dojazdy. Wzięłam też pod uwagę to, że lecę w czerwcu, więc jeśli będę od rana zwiedzać miasto, to pewnie koło 1 czy 2 po południu będę chciała na chwilę wrócić do hotelu żeby wziąć prysznic i odetchnąć. Hotel wybierałam tak, żeby był w miarę blisko przystanku metra i żeby był ok. 20 minut od centrum metrem (wyznaczałam trasę do Placu Katalońskiego).

Uprzedzam: na weekendy gdzie większość czasu i tak spędzam zwiedzając miasto, hotel jest dla mnie tylko sypialnią. Zależy mi więc na tym żeby było czysto, żeby było łóżko i łazienka. Tyle.

Na Bookingu włączyłam filtry z oceną powyżej 7/10, prywatną łazienką i oczywiście przesunęłam suwak z zakresem cenowym na taki, żeby nawet mi nie pokazywał hoteli za więcej niż 1000zł za noc, bo to i tak nie jestem ich targetem 😀

 

Ostatecznie padło na Ibis Santa Coloma, który w tamtym okresie miał pokoje w najkorzystniejszej cenie (o ile ceny noclegów w Barcelonie można nazwać korzystnymi :D).

Barcelona – komunikacja miejska

Po mieście polecam poruszać się komunikacją miejską, która w Barcelonie działa bardzo dobrze. Ja najczęściej podróżowałam metrem.

Gdzie kupić bilet na metro w Barcelonie?

👉 Biletomaty znajdziesz na stacjach metra. Ja kupiłam bilet od razu po przylocie – po wyjściu z lotniska El Prat udaliśmy się w stronę stacji linii L9 (są znaki). Po drodze, po wyjściu z terminala, w budynku kolejki Rodalies znajdują się automaty (ale stacja linii metra L9 jest dalej).

👉 W biletomatach można płacić kartą. Uważaj na kieszonkowców na zatłoczonych stacjach metra!

👉 Do poruszania się po mieście używałam Google Maps, które po ustawieniu trasy z punktu A do punktu B pokazuje optymalną drogę komunikacją miejską.

Już tłumaczę, jakie są bilety który najbardziej się opłaca.

Barcelona – bilety na metro i komunikację miejską:

  • bilet jednorazowy kosztuje 2,40 euro. Jeśli planujecie kilka przejazdów, nie bardzo opłaca się go kupować za każdym razem – lepiej zdecydować się na któryś z biletów opisanych poniżej, zwłaszcza jeśli Wasz weekend w Barcelonie zawiera sporo sporo punktów do zobaczenia
  • T-casual – bilet upoważniający do 10 przejazdów (bilet dla 1 osoby, nie mogą na nim jechać w tym samym czasie 2 osoby). Cena tego biletu to 11,35 euro w strefie 1. Na tym bilecie nie dojedziecie z lotniska El Prat do Barcelony, trzeba kupić osobny bilet
  • T-usual – w 2023, w związku z wysoką inflacją ceny biletu miesięcznego zostały zmniejszone o 50%. Bilet miesięczny na całą komunikację miejską w 1. strefie w Barcelonie kosztował mnie zatem 20 euro. Jako że byłam w Barcelonie 5 dni, wybrałam ten bilet. Można na nim jechać z/na lotnisko El Prat. Kupując ten bilet trzeba podać numer z ważnego dokumentu tożsamości i podczas przejazdów mieć ten dokument przy sobie (bo bilet jest dla 1 osoby). Ja podałam numer z prawego rogu dowodu (można podać jakiś inny, unikalny z dokumentu, ale same cyferki – tyle, ile da się wpisać w okienku w automacie)
  • T-DIA – bilet jednodniowy, dla strefy 1 kosztuje 10,50 euro
  • T-familiar – bilet rodzinny upoważniający do 8 przejazdów zrealizowanych w ciągu 30 dni (bilet dla wielu osób, po odbiciu i przejściu przez bramkę, przekazuje się go kolejnej osobie). Cena tego biletu to 10 euro w strefie 1. Na tym bilecie nie dojedziecie do lotniska El Prat, trzeba kupić osobny bilet
  • Karta Hola Barcelona – bilet na 2/3/4/5 dni (czas liczy się od pierwszego skasowania, czyli bilet jest na 48/72/96/120 godzin). Zwróćcie jednak uwagę, że obecnie (2023) bilet Hola Barcelona na 3 dni kosztuje więcej, niż miesięczny. Moim zdaniem, jeśli planujesz dużo jeździć, bardziej opłaca się miesięczny T-usual za 20 euro.

Jeden przejazd na bilecie może trwać do 75 minut.

Weekend w Barcelonie – porady ogólne

  • uważaj na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach (np. metro)
  • miej pod ręką Google Maps i aplikację Tłumacz Google
  • moja ulubiona rada, gdziekolwiek się jedzie – smaruj się kremem z filtrem i pij dużo wody 😀

Udanej podróży!

Chcesz dowiedzieć się, jak zarabiać na pisaniu? Śmiało podaj maila, a ja prześlę Ci informację, gdy poradnik o copywritingu będzie już dostępny do pobrania (pamiętaj o potwierdzeniu zapisu - dostaniesz maila) ⬇

Dołączając do newslettera akceptujesz politykę prywatności zawartą na stronie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *