Dziś postaram się dzisiaj rozwiać tajemnicę wyszukiwania biletów za pół darmo. Gdzie je kupić? Jak je kupić? Kiedy polować na promocje? Być może wielu z was posiada już tę wiedzę, niemniej ja w związku z powtarzającymi się pytaniami JAK TY TO ROBISZ? postanowiłam zebrać odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania w jednym miejscu.
I Tanie latanie – poszukiwania
Skyscanner
Mój numer 1 do szukania tanich lotów to strona Skyscanner.pl.
To, co lubię w niej najbardziej, to dodatkowe opcje w wyszukiwaniu. Możemy wpisać miejsce startu, kierunek, a następnie z kalendarza wybrać ‘cały miesiąc’ lub ‘cały rok’.
Wyszukiwarka nie wymaga też podania kierunku – równie dobrze możecie wpisać ‘Gdziekolwiek’ i dostaniecie wtedy posortowaną listę najtańszych kierunków na podany termin. Przykładowo, wpisanie: Polska, do: Tajlandia termin: najtańszy miesiąc pokaże nam za ile najtaniej można polecieć w tym kierunku (można też zawęzić wyszukiwanie do wybranego miesiąca).
Ja lubię też szukać osobno biletu w jedną i osobno w powrotną stronę – czasem cena pokazuje się jako suma za obie, podczas gdy przelot ‘do’ może kosztować 30zł, a powrót 10 razy tyle. Co wtedy robię? Szukam powrotu do innego miasta. Wystarczy wybrać opcję ‘uwzględnij pobliskie lotniska’.
Fly4free.pl
Moją ulubioną stroną do szukania tanich lotów jest Fly4free.pl. Codziennie dodawane informacje o tanich lotach, ciekawe artykuły, informacje o zmianach w regulaminach przewoźników, promocje linii lotniczych, relacje z podróży i aktualne informacje dotyczące miejsc z pewnością wystarczą na początek. Dodatkowo Fly4free.pl prowadzi swoją stronę na Facebooku. Ciekawe oferty wyszukiwane przez użytkowników portalu możecie natomiast znaleźć na Forum.
Fly4free.com
Kolejnym miejscem wartym śledzenia jest Fly4free.com. Strona gromadzi loty z całego świata, więc jeśli rezydujecie w innym kraju bądź na innym kontynencie, albo nie przeszkadza Wam robienie sobie przesiadki we Francji czy Anglii, serdecznie polecam!
Ryanair, Wizzair
Jeśli już mówimy o tym, że jestem tradycjonalistką, pewnie zdziwi was fakt, że najczęściej tanich lotów szukam… bezpośrednio na stronie przewoźnika. Ze względu na liczność lotów z Polski jest to Ryanair i Wizzair. Dla niezdecydowanych i elastycznych, polecam wyszukiwarkę Ryanair. Koniecznie obczajcie opcję: ‘do: Gdziekolwiek!’.
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że Ryanair i Wizzair oferują tanie loty nie tylko po Europie. Z bardziej egzotycznych kierunków mamy na przykład trasę Budapeszt-Kazachstan, loty po bliskim wschodzie, a z Polski ZEA, Maroko, Maroko czy Izrael, w którym byłam na weekend już z 5 razy. Przykładowo, tu pod wpływem chwili kupiłam bilet na Sri Lankę za 190zł. 😆
Dodatkowo Wizzair umożliwia opcję kupienia karty Wizzair Discount Club. Roczne członkostwo standardowe kosztuje 30 euro i oprócz zniżek, oferuje też zniżki dla towarzysza podróży (koniecznie na wspólnej rezerwacji). Ceny z kartą wizzair wyświetlają się pod standardową ceną podczas wyszukiwania.
Zachęcam też do zapisania się do newsletterów – Ryanair bardo często sprzedaje bilety po 10 euro, natomiast Wizzair robi 20% obniżki cen.
Położenie lotniska a rzeczywistość
Zwróćcie uwagę, że tanie latanie z przesiadkami może być męczące, a same lotniska nie mają często nic wspólnego z miejscami, które są w nazwie – jak chociażby Paryż-Beauvais, które leży aż 70km od stolicy Francji. Zdarza się, że transfer z takich lotnisk do interesujących nas miejsc może kosztować więcej, niż sam bilet (wiecie że ModlinBus z centrum Warszawy do Modlina kosztował mnie więcej, niż bilet do Norwegii?…). W połączeniu z autostopem oczywiście takie koszty znikają, ale jeśli wolicie bardziej zaplanowane podróżowanie, weźcie pod uwagę wszystkie ukryte mankamenty tanich lotów i odległego położenia lotnisk budżetowych linii.
II Kilka rad przed podróżą
Zanim przejdziemy do konkretnych stron z tanimi lotami, chciałam podzielić się z Wami kilkoma podpowiedziami:
1. Spakuj się w bagaż podręczny
Spokojnie, zapewniam – bagaż podręczny to bardzo dużo – o ile potraficie się dobrze spakować:
2. Dokąd lecieć tanio?
Szukanie tanich lotów najlepiej działa wtedy, kiedy nie celujesz w konkretne miejsce ani konkretny termin. Zamiast na upartego szukać ‘tanich biletów na weekend do Rzymu z lotniska w moim mieście’, pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. W prezentowanych dalej wyszukiwarkach lotów użyj funkcji lecę do: ‘Gdziekolwiek’, ‘pokaż terminy z całego miesiąca’, ‘uwzględnij lotniska w pobliżu’. Latanie tanio nie zawsze jest wygodne ale to chyba nie powinno dziwić, kiedy kupujecie bilet za 29zł – zawsze jest coś za coś. Poza tym, wyszukiwarki tanich lotów same potrafią podpowiedzieć gdzie aktualnie loty są najtańsze, o czym przekonacie się za chwilę.
3. Kiedy są najtańsze loty?
Jeśli szukasz naprawdę tanich lotów, nie celuj w terminy weekendowe, świąteczne czy sylwestrowe. Masa ludzi przemieszcza się wtedy po całej Europie i w tych okresach ceny biletów są naprawdę wysokie, natomiast zazwyczaj niedługo później następuje wyprzedaż i wielka obniżka cen.
4. Szukaj lotów w trybie incognito
Najlepiej szukać tanich lotów, używając przeglądarki w trybie incognito (dla Chrome uruchomicie go skrótem Ctrl + Shift + N). Dlaczego tryb incognito?
Przeglądarka nie ma wtedy zapamiętanych danych wcześniejszego wyszukiwania. Jeśli te dane by były zapisane w przeglądarce (gdy używa się trybu zwykłego, czyli nie-incognito), to wyszukiwarki/strony z biletami często to wykorzystują (bo widzą, że często wyszukujemy daną trasę, czyli że nas interesuje) i zwiększają wtedy widoczną cenę – wiedzą, że i tak te bilety najprawdopodobniej kupisz. Nie zawsze tak jest, ale lepiej to omijać!
5. Zapisz się do newsletterów i facebookowych grup
Nikt nie kupi biletów za Ciebie! Zapisywanie się na alerty o cenach w dane miejsce (np. na stronie Fly4free.pl), śledzenie facebookowych grup z promocjami czy zainstalowanie aplikacji Wizzair/Ryanair, które informują o przecenach to gwarancja udanych łowów.
6. Które linie lotnicze są najtańsze?
Znalazłeś tani bilet w jedną stronę Wizzairem, ale powrót jest już drogi? Sprawdź, czy w drugą stronę możesz polecieć inną linią, np. Ryanair. Lecisz z Katowic i nie odpowiada ci godzina powrotu? Sprawdź, czy może powrót do Krakowa poprawi sytuację. Kombinuj – przesiadki w powrocie, powrót w inne miejsce, łączenie przewoźników. Te najbardziej banalne rozwiązania wybiera większość ludzi, dlatego wykaż się sprytem.
7. Z jakim wyprzedzeniem kupować loty?
Nieprawdą jest, że bilet trzeba kupić pół roku wcześniej – nie ma zasady czy lepiej kupić bardzo wcześnie, czy bardzo późno i z tego co zauważyłam ostatnio, 2-3 tygodnie przed wylotem są dobrym rozwiązaniem. Zawsze warto jednak korzystać z takich okazji jak 20% obniżki Wizzaira czy Black Friday w Ryanair.
***
Zapraszam na mój Instagram – sprawdź, gdzie teraz jestem!
One Comment
Pingback: